Vijoličasti odprtih rok sprejeli ljubljansko darilo

NK MARIBOR: Pirić, Klinar, Rajčević, Ivković, Kolmanič, Dervišević, Cretu, Felipe Santos (69′ Kramarič), Mešanović (81′ Vršič), Tavares, Zahović (86′ Žugelj).  Klop: Handanović, Šme, Maher, Vršič, Žugelj, Kramarič, Matko. Trener: Saša Gajser.

GORICA:  Sorčan, Halilović, Tomiček, Lipušček, Celcer, Kolenc, Oršolić (63′ M. Kavčič), Šipek, Osuji (79′ Hodžić), Smajlagić (63′ Kotnik), Velikonja.  Klop: Likar, Hodžić, T. Kavčič, M. Kavčič, Marinič, Kotnik, Leban. Trener: Nermin Bašić.

Zadetki: 1:0 Tavares (51), 2:0 Zahović (56), 2:1 Kotnik (75)

Mariborski nogometaši na srečanju proti Gorici niso mogli računati na pomoč devetih soigralcev. Zaradi poškodb in kartonov so manjkali Marko Šuler, Mitja Viler, Martin Milec, Jan Mlakar, Blaž Vrhovec, Gregor Bajde, Luka Uskoković, Dino Hotić in Aleks Pihler. Zaradi komentiranja sojenja po koncu dvoboja v Kidričevem je bil s tekmo prepovedi kaznovan tudi Darko Milanič, zato je moštvo s klopi vodil Saša Gajser

Srečanje se je začelo s stoječimi ovacijami za kapetana vijoličastih Marcosa Tavaresa, ki je prvi v zgodovini dosegel magično mejo 500 nastopov v dresu mariborskega prvoligaša.

Po začetni pobudi gostov so vijoličasti kmalu prevzeli pobudo, a si do 24. minute, ko je bil gostujoči vratar hitrejši od domačega napadalca Luke Zahoviča, niso priigrali resnejše priložnosti. Mariborčani so veliko poskušali po desni strani, kjer pa so gostje dobro zaustavili nerazpoloženega Felipeja Santosa. V 30. minuti je s samostojnim prodorom poskušal Alexandru Cretu, ki pa mu je v zaključku akcije zmanjkalo zbranosti. Gostje so v tem času poskušali predvsem s streli od daleč, ki jih mariborskemu vratarju Kenanu Piriću niso povzročali težav.

Do konca prvega polčasa so gledalci v Ljudskem vrtu videli malo zanimivega nogometa, še najbližje zadetku so bili domači v 44. minuti, ko je od daleč streljal Jasmin Mešanović, žoga pa je zletela mimo desne vratnice gostujočega vratarja Mitje Sorčana.

Vijoličasti v drugi polčas z novo energijo

V drugem polčasu so prvi zapretili Goričani, ki so po dveh zaporednih kotih prišli do svoje najobetavnejše priložnosti, a je Kenan Pirić s pomočjo domače obrambe uspel mrežo ohraniti nedotaknjeno. V naslednjih dveh minutah je sam proti gostujočem vratarju dvakrat stekel Felipe Santos, a brez konkretnega zaključka.

V 51. minuti pa trenutek olajšanja za domačine. Po podaji Kolmaniča z leve je v kazenskem prostoru najvišje skočil domači kapetan Marcos Tavares in s strelom z glavo premagal nemočnega gostujočega vratarja. V 56. minuti se je gostujoča mreža zatresla še drugič. Luka Zahovič je odlično sprejel podajo Derviševiča v globino, preigral Lipuščka in spretno premagal Sorčana.

V 61. minuti je domače navijače razburil sodnik Dragoslav Perič, ki so v obrambni akciji Goričanov zahtevali enajstmetrovko, ko naj bi z roko igral Oršolič. V 63. minuti nova velika priložnost za domače, z roba kazenskega prostora je poskušal Luka Zahovič, a bil nenatančen. V 68. minuti je sam proti golu znova stekel Felipe Santos in na veliko razočaranje domače publike iz obetavne situacije znova ni uspel ogroziti vrat gostov. Saša Gajser je brazilskega nogometaša še isto minuto povlekel na klop, namesto njega je v igro vstopil Martin Kramarič.

Gostje so v 74 .uspeli znižati rezultat. Po podaji s kota je bil v domačem kazenskem prostoru najvišji Andrej Kotnik in po strelu z glavo premagal domačega vratarja Pirića. Po doseženem zadetku so gostje začutili priložnost in nekajkrat nevarno pritisnili proti domačim vratom, a na srečo domačinov drugega zadetka niso dosegli, tako da je zelo pomembna zmaga ostala v Ljudskem vrtu.

Gajser: “Ne vemo, zakaj se nam to vedno dogaja.”

Pomočnik trenerja Saša Gajser je po tekmi povedal, da dober odpor Gorice ni bil presenečenje. “Gorica je pokazala kvaliteto, to smo tudi pričakovali. So zelo dobra ekipa, ki se na novo gradi,” je dodal Gajser in izrazil zadovoljstvo nad borbeno igro svojega moštva. “Včasih, ko igra ne steče, se je potrebno zateči k osnovam, to pa sta borbenost in taktična disciplina. Ne vemo pa, zakaj se nam vedno dogaja, da po vodstvu z 2:0 pademo in na koncu ogrozimo rezultat,” je še povedal Gajser in dodal, da bodo osvojene točke olajšale boj za naslov, ki pa še zdaleč ni odločen.

Gostujoči trener Nermin Bašić je bil z igro in pristopom svojih fantov zadovoljen. Z visokim presingom so Mariborčanom povzročali veliko težav in na tem bi rad bosanski strokovnjak gradil moštvo. “To je Gorica, ki jo želimo videti, žal pa nismo večkrat zadeli. Na drugi strani je bil šampionski Maribor in če tukaj dobiš gol je zelo težko,” je srečanje pokomentiral Bašić in vijoličastim zaželel, da osvojijo naslov prvaka.

Marcos Tavares: “Ne smemo misliti, da je vse že odločeno.”

Pred novinarje je stopil tudi kapetan Marcos Tavares, ki je ob svojem 500. nastopu tlakoval pot do mariborske zmage. “Bilo je čustveno, emocije so bile na vrhuncu, srce je bilo hitreje. Zame, ki prihajam iz brazilske favele je to zelo pomembno,” se je Tavares spomnil stoječih ovacij pred začetkom nocojšnjega obračuna, a misli hitro preusmeril na večni derbi prihodnjo soboto: “Derbi ne bo še ničesar odločil. Vemo, da nas čaka težka tekma, zato je pomembno, da se dobro regeneriramo. Ne smemo misliti, da je vse že odločeno, ker se nam bi to lahko poznalo na motivaciji. Pomembno je, da zmagamo vsako tekmo,” je zaključil Tavares.

Marcos Tavares je imel po tekmi z Gorico veliko razlogov za zadovoljstvo.

Večni derbi bo na sporedu v soboto 16. marca ob 20:30 na stadionu Stožice v Ljubljani.